lördagen den 22:e december 2012

Intressant från Mish om explosionen i USA's offantliga sektor

USA lider av den sjuka som Sverige gjorde så länge. Offentliga sektorn växer okontrolerbart och är den direkta orsaken till att USA's ekonomi är i Medelhavsklass.

Notera att USA har ett inflationsmål på 2% om jag minns rätt så med ränta på ränta borde utgifterna mellan 2000 och 2012 alltså ökat klart under 30%.

USA lider av det som historiskt tenderar döda demokrati. De som inte betalar eller betalar mkt lite skatt kan inte låta bli att rösta på högre bidrag (till sig själva) som ska betalas med högre skatter (på dom andra).

Kruxet är bara som Thatcher så bevingat pekade på: "Problemet med socialism är att till slut får man slut på andra människors pengar". Ett land som kommer få uppleva det inom mycket kort är Frankrike och notera då att de fattiga där kommer råka mkt illa ut och min åsikt är att dom förtjänar det. Röstar man fram en galen socialist som omedelbart sänker pensionsåldern och ökar marginalskatten till 75% och hotar med att nationalisera företag som försöker rationalisera när dom går med förlust... ja då förtjänar man den skenande arbetslöshet man nu får. Rika och kreativa (inte alltid samma sak...) klarar sig alltid och i Frankrike så lämnar dom som ni märker snabbt under mobbskrik från de lokala socialisterna. Gissa hur det kommer sluta...

Federal Spending USA

The following table will show without a doubt the purported "revenue problem" in Congress, is without a doubt really an "out of control spending problem".


Department 20002012 estimatePercentage Increase
Legislative Branch2,8715,25382.97
Judicial Branch4,0577,58186.86
Department of Agriculture75,071150,680100.72
Department of Commerce7,78811,32645.43
Department of Defense--Military Programs281,028688,254144.91
Department of Education33,47698,467194.14
Department of Energy14,97138,998160.49
Department of Health and Human Services382,311871,836128.04
Department of Homeland Security13,15960,443359.33
Department of Housing and Urban Development30,78156,78884.49
Department of the Interior7,99811,24140.55
Department of Justice16,84634,556105.13
Department of Labor31,873127,157298.95
Department of State6,68729,937347.69
Department of Transportation41,55584,135102.47
Department of the Treasury390,524579,61848.42
Department of Veterans Affairs47,044129,186174.61
Corps of Engineers--Civil Works4,2299,184117.17
Other Defense Civil Programs32,80151,99158.50
Environmental Protection Agency7,2239,35229.48
Executive Office of the President28341446.29
General Services Administration741,0831363.51
International Assistance Programs12,08725,554111.42
National Aeronautics and Space Administration13,42817,63731.34
National Science Foundation3,4488,281140.17
Office of Personnel Management48,65587,46279.76
Small Business Administration-4213,157
Social Security Administration (On-Budget)45,121188,552317.88
Social Security Administration (Off-Budget)396,169638,50961.17
Other Independent Agencies (On-Budget)8,80353,199504.33
Other Independent Agencies (Off-Budget)2,029-5,120
Allowances..........125
Undistributed Offsetting Receipts-173,019-279,28961.42
(On-budget)-105,586-151,06643.07
(Off-budget)-67,433-128,22390.15
Total outlays1,788,9503,795,547112.17

En av de främsta skälen till att jag insett att EU i nuvarande form är alltmer skadligt är att det enda som hindrar att demokratiska stater spårar ur i en orgie av skatte & bidragshöjningar är konkurrens mellan staterna. Att folk som blir rånade alltmer absurt (jag menar 85% marginalskatt som svenska Socialdemokraterna införde på 70-talet är ju inte politik det är stöld/misshandel) har möjlighet att lämna.

EU talar vackert om skatteharmonisering. När man vill förbjuda Irlands låga företagsbeskattning eller Ungerns försök att försöka få igång sin ekonomi med s.k flat tax, ja då inser man att skatteharmonisering är ett socialistiskt paneuropeiskt projekt för att få stopp på de spärrar (konkurrens) som hindrar dom från att genomföra 100% socialism. Om man väljer kommunistiskt förbudsversion för folk att lämna länder eller socialistisk "exit tax" känns osäkert. Läget är ju volatilt och spännande fortsättning lär följa nere i Europa när alltmer desperata politiker vidtar alltmer extrema åtgärder som begränsar individernas och ländernas egen frihet till förmån för centralisering.

Idag fick jag en tidig julklapp. En fascinerande bok om de svenska socialister som under 1920-1930 talet lämnade Sverige för att vara med och bygga världens första socialistiska stat, Sovjetunionen. 

Dom uppmuntrades intensivt av främst ledande vänsterpartister på den tiden och detta är tydligen ett mkt nedtystat kapitel i svensk historia då Socialdemokratiska regeringen svek de sina och lämnade dom att ruttna i Gulag när ett misstänksamt Sovjetstyre vände sig mot alla avvikande inklusive utlänningarna. Många av svenskarna avrättades bokstavligen med nackskott och slängdes i massgravar tillsammans med andra som misstänktes för att vara motståndare till Socialismen. Återkommer säkert med en mer omfattande recension.

5 kommentarer:

  1. Kommunister har aldrig setts som "de sina" av annat än en liten minoritet av socialdemokrater. Minns IB, vilket annat parti i Sverige såg faran och agerade?

    Numera består SAP och fackföreningarna bara av papegojor och nyttiga idioter men det har inte alltid varit så.

    Jag skyller på en en journalistkår som är feg och består till 70% av kommunister och miljöpartister. Kanske lite inkvotering där vore på sin plats?

    SvaraRadera
  2. -OB, jag har sagt det förut om din blogg och det du skriver, att det är när du ger dig in på just sådant som ovan (politik, EU, USA & socialism och bidragstagande kontra skatt mm)som din blogg är som mest läsvärd.
    Den är helt suverän innan med lärorika exemplel på hur man kan förhålla sig till div juniorer på TSX och Venture, men när du kryddar din anrättning med analyser som ovan, ja då glänser den i hela sin prakt. Det är viktiga saker som du tar upp och som folk ofta väljer att inte vilja se.
    Stort tack och hoppas att julfriden lyser längs din väg!

    Bästa hälsningar fr Stofilen

    SvaraRadera
  3. Har du kommentarer kring Poseidons nyheter och börsras idag?
    MVH

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, jag och några till har skrivit under själva ursprungliga Poseidon tråden.

      Radera
  4. Hej OB och Gott Nytt År..en fråga om EDV, är det dags att börja köpa tillbaka dom nu, eller tror du att den kommer att falla mer?

    SvaraRadera